OHIOBOBCATS.COM
Roster  |  Schedule  |  News  |  History


Recap

Ohio University / S.E.A.S. Hy-Tek's MEET MANAGER 7:37 PM 10/14/2005 Page 1
2005 Green & White - 10/14/2005
 
Results - all
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 GRN B 31.41 11
1) Rico, Mallory 2) Kravitz, Molly
3) Carpenter, Joan 4) Howell, Ali
2 WHT B 33.86 4
1) Connor, Lindsey 2) Gibb, Elspeth
3) Arch, Kendall 4) Harrison, Rachelle
3 GRN A 35.76 2
1) Wylam, Emily 2) Vaughn, Sarah
3) Gallo, Courtney 4) Petersen, Ilse
4 WHT A 38.18
1) Hahn-Lawson, Michaela 2) Liddy, Karen
3) DeStefano, Lindsey 4) Swanepoel, Simone
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 GRN B 1:38.78 11
1) D'Arrigo, Stephen 2) Reutter, Jason
3) Flecher, Greg 4) Belton, Andrew
2 WHT B 1:39.03 4
1) Zawadzki, Philip 2) Stakleff, Brandon
3) Bey, Matthew 4) Jupp, Donald
3 WHT A 1:41.69 2
1) Ihasz, Robert 2) Gattozzi, Nick
3) Post, Tyler 4) Kaeter, Max
4 GRN A 1:42.56
1) Ferrigno, Thomas 2) Schaefer, John
3) Pampush, Bobby 4) Carey, James
5 GRN C x1:46.88
1) Camacho, Enrique 2) Herlehy, Luke
3) Stetson, Drew 4) Greco, Matthew
Event 3 Women 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Petersen, Ilse GRN 1:54.55 9
2 English, Hallie WHT 1:57.78 4
3 Gallo, Courtney GRN 2:01.01 3
4 Shumaker, Jena WHT 2:04.24 2
5 Harrison, Rachelle WHT 2:08.32 1
Event 4 Men 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Sparks, Charlie WHT 1:47.61 9
2 Bayne, Jim WHT 1:47.95 4
3 Moser, Cy WHT 1:48.12 3
4 Suter, Jamie WHT x1:50.50
5 Stetson, Brett GRN 1:50.73 2
6 Herlehy, Luke GRN 1:51.69 1
7 Greco, Matthew GRN 1:52.60
8 Zubrod, Brendan GRN x1:54.81
9 Stetson, Drew GRN x2:00.04
Event 5 Women 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 DeStefano, Lindsey WHT 25.21 9
2 Connor, Lindsey WHT 25.57 4
3 Carpenter, Joan GRN 25.67 3
4 Rico, Mallory GRN 26.16 2
5 Beith, Victoria WHT 26.82 1
 
6 Gibb, Elspeth WHT x27.03
Event 6 Men 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Jupp, Donald WHT 21.64 9
2 Belton, Andrew GRN 22.57 4
3 Zawadzki, Philip WHT 22.63 3
4 Ihasz, Robert WHT 22.69 2
5 D'Arrigo, Stephen GRN 22.90 1
6 Bell, Matthew WHT x23.67
7 Carey, James GRN 23.78
8 Zubrod, Brendan GRN x24.23
9 Reutter, Jason GRN x24.81
Event 7 Women 200 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Marion, Ashley GRN 2:07.45 9
2 Hahn-Lawson, Michaela WHT 2:10.01 4
3 Howell, Ali GRN 2:13.43 3
4 Liddy, Karen WHT 2:15.70 2
5 Wylam, Emily GRN 2:17.94 1
6 Tracey, Kristin GRN x2:23.27
Event 8 Men 200 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Ferrigno, Thomas GRN 2:02.80 9
2 Flecher, Greg GRN 2:02.98 4
3 Pampush, Bobby GRN 2:03.96 3
4 Kaeter, Max WHT 2:06.34 2
5 Herlehy, Luke GRN x2:06.68
6 Schaefer, John GRN x2:10.27
7 Gattozzi, Nick WHT 2:11.53 1
Event 9 Women 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Orlov, Jessica WHT 192.60 9
2 Over, Katie GRN 173.55 4
Event 10 Men 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Bey, Matthew WHT 160.13 9
2 Stetson, Brett GRN 70.50 4
Event 11 Women 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Marion, Ashley GRN 58.10 9
2 DeStefano, Lindsey WHT 1:00.13 4
3 Vaughn, Sarah GRN 1:01.57 3
4 Arch, Kendall WHT 1:01.72 2
5 Gallo, Courtney GRN 1:02.92 1
6 Shumaker, Jena WHT 1:05.37
Event 12 Men 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Post, Tyler WHT 53.21 9
2 Flecher, Greg GRN 53.51 4
3 Pampush, Bobby GRN 53.81 3
4 Kaeter, Max WHT 55.19 2
5 Chilcote, James WHT 57.73 1
6 Carey, James GRN 58.30
7 Bayne, Jim WHT x59.42
 
Event 13 Women 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Swanepoel, Simone WHT 55.60 9
2 Carpenter, Joan GRN 56.86 4
3 Beith, Victoria WHT 58.01 3
4 Harrison, Rachelle WHT 58.32 2
5 Rico, Mallory GRN 58.79 1
Event 14 Men 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Jupp, Donald WHT 48.01 9
2 Moser, Cy WHT 48.47 4
3 Belton, Andrew GRN 48.82 3
4 Schaefer, John GRN 51.10 2
5 Stakleff, Brandon WHT 51.64 1
6 Bell, Matthew WHT x52.14
7 Zubrod, Brendan GRN 52.38
Event 15 Women 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Marion, Ashley GRN 59.13 9
2 Wylam, Emily GRN 59.32 4
3 Arch, Kendall WHT 1:03.83 3
4 Connor, Lindsey WHT 1:04.58 2
Event 16 Men 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 D'Arrigo, Stephen GRN 55.40 9
2 Ihasz, Robert WHT 56.76 4
3 Zawadzki, Philip WHT 57.43 3
4 Bey, Matthew WHT 57.96 2
5 Pampush, Bobby GRN 58.32 1
6 Chilcote, James WHT x59.41
7 Camacho, Enrique GRN 1:00.45
8 Stetson, Drew GRN x1:00.81
Event 17 Women 400 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Petersen, Ilse GRN 4:02.29 9
2 Hahn-Lawson, Michaela WHT 4:07.30 4
3 English, Hallie WHT 4:08.92 3
4 Gallo, Courtney GRN 4:10.89 2
5 Shumaker, Jena WHT 4:21.88 1
Event 18 Men 400 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Sparks, Charlie WHT 3:49.25 9
2 Ferrigno, Thomas GRN 3:52.33 4
3 Bayne, Jim WHT 3:54.77 3
4 Stetson, Brett GRN 3:55.49 2
5 Suter, Jamie WHT 3:57.53 1
6 Herlehy, Luke GRN 3:57.97
7 Greco, Matthew GRN x4:00.53
Event 19 Women 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Orlov, Jessica WHT 220.28 9
2 Over, Katie GRN 195.98 4
 
Event 20 Men 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Post, Tyler WHT 201.30 9
Event 21 Women 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Vaughn, Sarah GRN 1:08.63 9
2 Liddy, Karen WHT 1:08.92 4
3 Kravitz, Molly GRN 1:10.30 3
4 Swanepoel, Simone WHT 1:10.82 2
5 Howell, Ali GRN 1:10.94 1
6 Tracey, Kristin GRN x1:13.27
7 Gibb, Elspeth WHT 1:13.65
Event 22 Men 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Reutter, Jason GRN 1:01.64 9
2 Stakleff, Brandon WHT 1:02.57 4
3 Suter, Jamie WHT 1:03.89 3
4 Gattozzi, Nick WHT 1:05.41 2
5 Schaefer, John GRN 1:06.29 1
6 Stetson, Drew GRN 1:15.51
Event 23 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 WHT B 1:39.26 11
1) DeStefano, Lindsey 2) Connor, Lindsey
3) Hahn-Lawson, Michaela 4) Swanepoel, Simone
2 GRN A 1:39.31 4
1) Marion, Ashley 2) Rico, Mallory
3) Petersen, Ilse 4) Carpenter, Joan
3 GRN B 1:46.40 2
1) Wylam, Emily 2) Howell, Ali
3) Vaughn, Sarah 4) Tracey, Kristin
4 WHT A 1:47.16
1) Arch, Kendall 2) Gibb, Elspeth
3) Harrison, Rachelle 4) Liddy, Karen
5 WHT C x1:48.06
1) English, Hallie 2) Beith, Victoria
3) Shumaker, Jena 4) Orlov, Jessica
Event 24 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 WHT C 1:28.42 11
1) Moser, Cy 2) Ihasz, Robert
3) Bayne, Jim 4) Jupp, Donald
2 GRN A 1:29.09 4
1) Zubrod, Brendan 2) D'Arrigo, Stephen
3) Flecher, Greg 4) Belton, Andrew
3 WHT B 1:31.47 2
1) Bey, Matthew 2) Post, Tyler
3) Kaeter, Max 4) Zawadzki, Philip
4 WHT A x1:33.57
1) Chilcote, James 2) Bell, Matthew
3) Sparks, Charlie 4) Suter, Jamie
5 GRN B 1:34.86
1) Carey, James 2) Stetson, Brett
3) Greco, Matthew 4) Camacho, Enrique