OHIOBOBCATS.COM
Roster  |  Schedule  |  News  |  History


Recap

Licensed to Ohio University / S.E.A.S.
                                      Hy-Tek's Meet Manager 11/12/2005 12:14 PM
                        Akron vs Ohio/YSU - 11/12/2005                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohio University  'A'                                   NT    3:56.63  
     1) Wylam, Emily                    2) Hahn-Lawson, Michaela          
     3) Marion, Ashley                  4) Peterson, Ilse                 
       28.32    58.07    30.96  1:06.75    26.80    58.48    25.51    53.33
  2 The University of Akron  'A'                           NT    3:58.81  
     1) Ripley, Rachel                  2) Young, Melissa                 
     3) Beland, Danielle                4) Allwes, Ali                    
       29.52  1:00.56    31.02  1:08.02    26.35    56.79    25.37    53.44
  3 Ohio University  'C'                                   NT    4:05.56  
     1) Simsolo, Sigal                  2) Vaughn, Sarah                  
     3) Arch, Kendall                   4) Connor, Lindsey                
       29.86    59.96    20.11  1:08.68    28.22  1:01.25    26.68    55.67
  4 The University of Akron  'B'                           NT    4:06.52  
     1) Davidson, Kimi                  2) Baratto, Cheri                 
     3) Bulkowski, Emily                4) Wichert, Lauren                
       30.16  1:02.38    31.98  1:08.43    27.81  1:01.03    25.99    54.68
  5 Youngstown State University  'A'                       NT    4:13.67  
     1) Senn, Brittany                  2) Darling, Julia                 
     3) Bertuzzi, Becky                 4) Front, Jessica                 
       32.26  1:05.84    32.10  1:09.86    28.51  1:01.83    26.69    56.14
  6 Ohio University  'B'                                   NT   x4:14.53  
     1) Howell, Ali                     2) Vaughn, Sarah                  
     3) Carpenter, Joan                 4) Rico, Mallory                  
       30.75  1:02.07    35.28  1:13.61    28.54  1:02.42    26.67    56.43
 -- Youngstown State University  'B'                       NT         DQ  
     1) Sayre, Erin                     2) Hanley, Kim                    
     3) Bray, Natasha                   4) Bareman, Leigh                 
       33.95  1:10.32    35.18  1:15.43    30.62  1:06.57    26.47    58.24
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Ilse               OU                        NT   10:30.88  
      28.55   30.83   31.13   31.21   31.34   31.68   31.46   31.39
      31.52   31.85   31.96   31.43   31.80   31.54   31.74   31.87
      31.99   32.03   32.26   33.30                                
  2 Walters, Megan               AKRON                     NT   10:35.21  
      29.30   31.77   31.90   32.19   32.12   32.21   32.22   32.20
      32.03   31.78   31.62   31.75   31.99   31.98   31.79   31.87
      31.90   31.83   31.48   31.28                                
  3 Gallo, Coutney               OU                        NT   10:37.61  
      29.99   31.62   32.05   32.28   32.22   32.53   32.36   32.60
      32.55   32.13   31.87   31.83   31.74   31.68   31.72   31.89
      31.82   31.71   31.85   31.17                                
  4 English, Hallie              OU                        NT   10:42.29  
      29.56   31.75   32.01   32.02   32.26   32.20   32.33   32.65
      32.42   32.42   32.23   32.46   32.21   32.35   32.14   32.06
      32.46   32.71   32.37   31.68                                
  5 Arnold, Olivia               YSU                       NT   10:49.57  
      29.36   32.29   32.55   32.80   32.74   32.60   32.55   32.49
      32.71   32.77   32.63   32.56   32.80   32.91   32.81   33.01
      32.81   33.15   32.72   31.31                                
  6 McElrath, Leah               AKRON                     NT   10:51.34  
      29.97   32.63   33.02   33.33   33.00   32.60   32.82   32.63
      32.85   32.59   32.01   32.12   32.87   32.36   32.85   32.93
      32.79   32.79   33.13   32.05                                
  7 Gordon, Erin-Michelle        YSU                       NT   11:28.09  
      30.23   33.78   34.47   34.70   34.57   34.22   35.23   34.71
      34.67   34.91   34.31   34.85   34.07   34.33   34.82   35.10
      34.81   35.31   35.02   33.98                                
  8 Litvin, Sarah                AKRON                     NT   11:37.26  
      33.15   36.09   35.54   35.23   35.39   35.19   34.80   34.93
      35.21   34.67   34.90   34.72   34.69   34.73   34.75   35.18
      34.98   34.88   34.98   33.25                                
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marion, Ashley               OU                        NT    1:54.41  
      27.27   29.37   28.89   28.88                                
  2 Howell, Ali                  OU                        NT    1:56.22  
      27.71   29.53   29.56   29.42                                
  3 Walters, Megan               AKRON                     NT    1:57.27  
      27.68   29.81   30.08   29.70                                
  4 Front, Jessica               YSU                       NT    2:00.18  
      27.67   30.38   31.22   30.91                                
  5 Horvath, Brittany            AKRON                     NT    2:00.36  
      28.30   30.62   31.09   30.35                                
  6 Powell, Ashleigh             AKRON                     NT    2:00.99  
      28.42   30.49   31.05   31.03                                
  7 Bertuzzi, Becky              YSU                       NT    2:04.06  
      28.56   31.25   32.40   31.85                                
  8 Gibb, Elspeth                OU                        NT    2:11.65  
      30.69   34.52   33.95   32.49                                
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wylam, Emily                 OU                        NT      58.69  
      28.75   29.94                                                
  2 Simsolo, Sigal               OU                        NT      59.61  
      30.02   29.59                                                
  3 Ripley, Rachel               AKRON                     NT    1:00.52  
      29.37   31.15                                                
  4 Connor, Lindsey              OU                        NT    1:03.25  
      30.57   32.68                                                
  5 Davidson, Kimi               AKRON                     NT    1:04.09  
      31.22   32.87                                                
  6 Gonzalez, Szandra            AKRON                     NT    1:05.40  
      32.00   33.40                                                
  7 Sayre, Erin                  YSU                       NT    1:09.77  
      33.75   36.02                                                
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hahn-Lawson, Michaela        OU                        NT    1:07.03  
      31.60   35.43                                                
  2 Young, Melissa               AKRON                     NT    1:07.50  
      32.10   35.40                                                
  3 Vaughn, Sarah                OU                        NT    1:08.09  
      32.14   35.95                                                
  4 Payne, Sara                  AKRON                     NT    1:08.49  
      32.19   36.30                                                
  5 Darling, Julia               YSU                       NT    1:09.18  
      32.36   36.82                                                
  6 Baratto, Cheri               AKRON                     NT    1:09.99  
      33.32   36.67                                                
  7 Tracey, Kristin              OU                        NT    1:12.84  
      34.18   38.66                                                
  8 Arnold, Olivia               YSU                       NT    1:13.04  
      34.63   38.41                                                
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beland, Danielle             AKRON                     NT    2:04.16  
      28.46   32.16   31.78   31.76                                
  2 Endicott, Darcey             AKRON                     NT    2:11.07  
      29.47   33.67   33.58   34.35                                
  3 Bulkowski, Emily             AKRON                     NT    2:11.65  
      30.75   34.75   32.76   33.39                                
  4 Arch, Kendall                OU                        NT    2:12.92  
      30.19   34.27   34.18   34.28                                
  5 Carpenter, Joan              OU                        NT    2:17.49  
      31.17   35.55   35.69   35.08                                
  6 Bray, Natasha                YSU                       NT    2:23.22  
      31.69   35.98   37.55   38.00                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allwes, Ali                  AKRON                     NT      24.80  
  2 Wichert, Lauren              AKRON                     NT      24.92  
  3 DeStefano, Lindsey           OU                        NT      25.01  
  4 Senn, Brittany               YSU                       NT      25.38  
  5 Rico, Mallory                OU                        NT      25.86  
  6 Bareman, Leigh               YSU                       NT      26.43  
  6 McCaulley, Karan             AKRON                     NT      26.43  
  8 Harrison, Rachelle           OU                        NT      26.65  
  9 Gordon, Erin-Michelle        YSU                       NT      26.74  
 10 Payne, Sara                  AKRON                     NT      26.80  
 11 Hanley, Kim                  YSU                       NT      27.19  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Katie                AKRON                     NT     252.15  
  2 Holbach, Melissa             AKRON                     NT     217.75  
  3 Orlov, Jessica               OU                        NT     201.35  
  4 Reese, Kelly                 YSU                       NT     183.10  
  5 Harless, Cortney             YSU                       NT     174.75  
  6 Zhelesnik, Amanda            YSU                       NT     164.15  
  7 Acks, Jamie                  OU                        NT     144.65  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marion, Ashley               OU                        NT      52.77  
      25.62   27.15                                                
  2 Allwes, Ali                  AKRON                     NT      53.95  
      26.45   27.50                                                
  3 DeStefano, Lindsey           OU                        NT      54.68  
      26.31   28.37                                                
  4 Wichert, Lauren              AKRON                     NT      54.74  
      26.41   28.33                                                
  5 Connor, Lindsey              OU                        NT      55.32  
      26.73   28.59                                                
  6 Senn, Brittany               YSU                       NT      55.39  
      26.49   28.90                                                
  7 Horvath, Brittany            AKRON                     NT      56.30  
      26.95   29.35                                                
  8 Front, Jessica               YSU                       NT      56.35  
      27.07   29.28                                                
  9 Harrison, Rachelle           OU                        NT      57.75  
      27.70   30.05                                                
 10 Gordon, Erin-Michelle        YSU                       NT      57.83  
      27.95   29.88                                                
 11 Litvin, Sarah                AKRON                     NT      58.71  
      28.92   29.79                                                
 12 Bareman, Leigh               YSU                       NT      59.52  
      27.88   31.64                                                
 -- Gibb, Elspeth                OU                        NT     X59.92  
      28.50   31.42                                                
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simsolo, Sigal               OU                        NT    2:05.86  
      30.69   31.74   31.68   31.75                                
  2 Wylam, Emily                 OU                        NT    2:05.92  
      30.45   31.89   31.85   31.73                                
  3 Powell, Ashleigh             AKRON                     NT    2:12.57  
      31.75   33.86   33.82   33.14                                
  4 Howell, Ali                  OU                        NT    2:13.20  
      32.57   33.96   33.91   32.76                                
  5 Gonzalez, Szandra            AKRON                     NT    2:16.06  
      32.93   34.91   34.04   34.18                                
  6 Heckman, Holly               AKRON                     NT    2:27.98  
      35.19   37.30   38.05   37.44                                
  7 Sayre, Erin                  YSU                       NT    2:30.73  
      35.18   38.40   38.61   38.54                                
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hahn-Lawson, Michaela        OU                        NT    2:27.60  
      33.77   37.52   38.15   38.16                                
  2 Young, Melissa               AKRON                     NT    2:27.81  
      34.63   38.41   37.93   36.84                                
  3 Vaughn, Sarah                OU                        NT    2:29.10  
      33.90   37.67   38.75   38.78                                
  4 Baratto, Cheri               AKRON                     NT    2:30.19  
      35.07   38.95   38.62   37.55                                
  5 Loge, Amelia                 AKRON                     NT    2:30.73  
      35.52   38.54   37.98   38.69                                
  6 Darling, Julia               YSU                       NT    2:32.37  
      35.03   39.12   39.52   38.70                                
  7 Tracey, Kristin              OU                        NT    2:36.16  
      35.36   41.03   39.18   40.59                                
  8 Hanley, Kim                  YSU                       NT    2:44.56  
      36.94   41.39   42.93   43.30                                
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Ilse               OU                        NT    5:01.43  
      27.72   30.37   30.47   30.54   30.25   30.27   30.40   30.84
      30.60   29.97                                                
  2 Walters, Megan               AKRON                     NT    5:05.64  
      28.73   30.69   31.12   31.09   31.17   30.85   30.73   30.60
      30.58   30.08                                                
  3 English, Hallie              OU                        NT    5:13.27  
      29.25   31.52   31.43   31.88   31.93   31.64   31.71   31.53
      31.44   30.94                                                
  4 Gallo, Coutney               OU                        NT    5:13.92  
      29.84   31.45   31.88   31.91   32.07   31.64   31.62   31.50
      31.59   30.42                                                
  5 Ripley, Rachel               AKRON                     NT    5:17.16  
      29.22   30.95   31.59   32.03   32.06   32.16   32.28   32.69
      32.49   31.69                                                
  6 McElrath, Leah               AKRON                     NT    5:17.99  
      29.66   31.91   32.36   32.08   31.99   32.00   32.05   32.35
      32.11   31.48                                                
  7 Arnold, Olivia               YSU                       NT    5:25.05  
      29.80   32.50   33.06   32.76   33.05   32.90   32.84   32.96
      32.98   32.20                                                
  8 Bray, Natasha                YSU                       NT    5:30.94  
      30.52   32.92   33.36   33.56   33.36   33.54   33.22   33.73
      33.61   33.12                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beland, Danielle             AKRON                     NT      57.58  
      27.92   29.66                                                
  2 DeStefano, Lindsey           OU                        NT      59.37  
      28.20   31.17                                                
  3 Bulkowski, Emily             AKRON                     NT      59.98  
      28.33   31.65                                                
  4 Endicott, Darcey             AKRON                     NT    1:01.20  
      29.03   32.17                                                
  5 Arch, Kendall                OU                        NT    1:01.65  
      28.83   32.82                                                
  6 Carpenter, Joan              OU                        NT    1:02.20  
      29.24   32.96                                                
  7 Bertuzzi, Becky              YSU                       NT    1:02.92  
      29.37   33.55                                                
  8 Ladd, Amanda                 YSU                       NT    1:04.79  
      30.11   34.68                                                
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Katie                AKRON                     NT     244.50  
  2 Orlov, Jessica               OU                        NT     211.60  
  3 Reese, Kelly                 YSU                       NT     202.60  
  4 Holbach, Melissa             AKRON                     NT     189.25  
  5 Harless, Cortney             YSU                       NT     156.25  
  6 Zhelesnik, Amanda            YSU                       NT     142.10  
  7 Acks, Jamie                  OU                        NT     132.90  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beland, Danielle             AKRON                     NT    2:08.18  
      27.79   34.50   36.82   29.07                                
  2 Wylam, Emily                 OU                        NT    2:11.38  
      27.92   32.15   39.64   31.67                                
  3 Simsolo, Sigal               OU                        NT    2:11.70  
      29.77   31.85   40.92   29.16                                
  4 Arch, Kendall                OU                        NT    2:15.69  
      29.43   34.60   40.91   30.75                                
  5 Ryan, Vickie                 AKRON                     NT    2:17.06  
      28.57   34.71   41.64   32.14                                
  6 Darling, Julia               YSU                       NT    2:18.61  
      29.12   37.91   38.99   32.59                                
  7 Heckman, Holly               AKRON                     NT    2:21.67  
      31.06   38.10   39.81   32.70                                
  8 Bray, Natasha                YSU                       NT    2:24.41  
      31.53   37.86   41.87   33.15                                
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohio University  'A'                                   NT    3:34.26  
     1) DeStefano, Lindsey              2) Marion, Ashley                 
     3) Hahn-Lawson, Michaela           4) Peterson, Ilse                 
       26.52    55.17    24.98    52.06    26.04    54.15    25.06    52.88
  2 The University of Akron  'A'                           NT    3:36.21  
     1) Allwes, Ali                     2) Ripley, Rachel                 
     3) Wichert, Lauren                 4) Walters, Megan                 
       26.85    54.62    25.66    54.44    25.81    54.18    25.06    52.97
  3 The University of Akron  'C'                           NT    3:43.45  
     1) Powell, Ashleigh                2) McCaulley, Karan               
     3) Loge, Amelia                    4) Gonzalez, Szandra              
       27.41    56.42    26.43    55.82    26.55    55.89    26.27    55.32
  4 Ohio University  'B'                                   NT    3:44.19  
     1) Carpenter, Joan                 2) Connor, Lindsey                
     3) English, Hallie                 4) Rico, Mallory                  
       27.04    56.09    26.56    56.41    26.57    55.35    26.66    56.34
  5 Youngstown State University  'A'                       NT    3:47.31  
     1) Bertuzzi, Becky                 2) Gordon, Erin-Michelle          
     3) Senn, Brittany                  4) Front, Jessica                 
       27.69    57.63    27.50    57.47    25.72    54.91    27.09    57.30
  6 The University of Akron  'B'                           NT   x3:51.70  
     1) Endicott, Darcey                2) Bulkowski, Emily               
     3) Horvath, Brittany               4) Young, Melissa                 
       28.22    57.97    26.96    57.81    27.16    57.95    27.78    57.97
  7 Youngstown State University  'B'                       NT    3:55.84  
     1) Arnold, Olivia                  2) Hanley, Kim                    
     3) Sayre, Erin                     4) Bareman, Leigh                 
       28.00    58.35    27.89    58.40    28.19    59.74    27.78    59.35
  8 Ohio University  'C'                                   NT   x3:56.49  
     1) Gallo, Coutney                  2) Harrison, Rachelle             
     3) Gibb, Elspeth                   4) Tracey, Kristin                
       28.51    58.31    27.37    57.87    28.81    59.91    29.15  1:00.40