OHIOBOBCATS.COM
Roster  |  Schedule  |  News  |  History


Recap

Licensed to Lake Erie Silver Dolphins
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/25/2014 03:39 PM
              University of Akron vs. Ohio University - 1/25/2014              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akron, University of-LE  'A'                           NT    1:45.85   11  
     1) Ferrante, Kelsey M 20           2) Colby, Kendra L 21             
     3) Seiler, Erin E 19               4) Raspopovich, Hannah M 19       
  2 Ohio University-OH  'A'                                NT    1:46.24    4  
     1) Ferguson, Addy C 19             2) Shinn, Hannah M 19             
     3) Papp, Casey M 19                4) Clark, Haley E 20              
  3 Akron, University of-LE  'B'                           NT    1:48.17    2  
     1) Niznik, Ashley M 19             2) Lawson, Amanda N 20            
     3) Pearson, Meghan E 20            4) Hart, Taylor J 20              
  4 Ohio University-OH  'B'                                NT    1:48.31  
     1) Stearns, Rachel L 21            2) Sams, Sara K 19                
     3) Dukes, Carrie L 17              4) Gasior, Michelle I 21          
  5 Akron, University of-LE  'C'                           NT    1:54.80  
     1) Reamer, Emily L 21              2) Weiss, Laura E 18              
     3) Tsypin, Alisa 19                4) Kallinicou, Mary E 18          
 
Event 2  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Laurin M        21 Ohio-OH                   NT   10:27.54    9  
  2 Kaulius, Kara A           18 Akron-LE                  NT   10:46.82    4  
  3 Poland, Emily E           20 Akron-LE                  NT   11:04.31    3  
  4 Hodges, Ariel C           18 Ohio-OH                   NT   11:08.98    2  
  5 Dostall, Danielle C       21 Akron-LE                  NT   11:14.03    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stearns, Rachel L         21 Ohio-OH                   NT    1:54.90    9  
  2 Barker, Josie A           18 Ohio-OH                   NT    1:57.04    4  
  3 Ferrante, Kelsey M        20 Akron-LE                  NT    1:57.32    3  
  4 Williams, Laurin M        21 Ohio-OH                   NT    1:57.67    2  
  5 Drazkowski, Ashley A      19 Akron-LE                  NT    1:58.91    1  
  6 Eidam, Maria              21 Akron-LE                  NT    2:00.58  
  7 Steele, Lauren M          18 Ohio-OH                   NT    2:04.60  
 
Event 4  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Addy C          19 Ohio-OH                   NT      55.28    9  
  2 Szynal, Ludwika           19 Akron-LE                  NT      58.52    4  
  3 Ariza-Balter, Myriah R    18 Ohio-OH                   NT      59.12    3  
  4 Savariau, Laura           17 Akron-LE                  NT      59.63    2  
  5 Johnson, Kelse M          19 Ohio-OH                   NT    1:01.11    1  
  6 Reamer, Emily L           21 Akron-LE                  NT    1:02.46  
  7 Palochak, Hannah L        18 Akron-LE                  NT    1:03.56  
 
Event 5  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Kendra L           21 Akron-LE                  NT    1:06.33    9  
  2 Lawson, Amanda N          20 Akron-LE                  NT    1:07.79    4  
  3 Sams, Sara K              19 Ohio-OH                   NT    1:08.02    3  
  4 Shinn, Hannah M           19 Ohio-OH                   NT    1:08.28    2  
  5 Kallinicou, Mary E        18 Akron-LE                  NT    1:10.27    1  
  6 Weiss, Laura E            18 Akron-LE                  NT    1:10.48  
 
Event 6  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gasior, Michelle I        21 Ohio-OH                   NT    2:09.29    9  
  2 Seiler, Erin E            19 Akron-LE                  NT    2:10.38    4  
  3 Dukes, Carrie L           17 Ohio-OH                   NT    2:10.94    3  
  4 Pearson, Meghan E         20 Akron-LE                  NT    2:14.73    2  
  5 Tsypin, Alisa             19 Akron-LE                  NT    2:15.83    1  
  6 Krohner, Gavi J           18 Akron-LE                  NT    2:23.08  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raspopovich, Hannah M     19 Akron-LE                  NT      23.89    9  
  2 Hart, Taylor J            20 Akron-LE                  NT      24.07    4  
  3 Clark, Haley E            20 Ohio-OH                   NT      24.12    3  
  4 Niznik, Ashley M          19 Akron-LE                  NT      24.57    2  
  5 Papp, Casey M             19 Ohio-OH                   NT      24.64    1  
  6 Steele, Lauren M          18 Ohio-OH                   NT      26.59  
  7 Powers, Colleen C         19 Akron-LE                  NT      27.52  
 
Event 8  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamara, Carla M         21 Akron-LE                  NP     278.25    9  
  2 Hottensmith, Alice        19 Akron-LE                  NP     273.52    4  
  3 Capcik, Kristin           21 Ohio-OH                   NP     269.63    3  
  4 Srail, Morgan             20 Ohio-OH                   NP     262.88    2  
  5 Hillstrom, Mary Rose      22 Ohio-OH                   NP     256.13    1  
  6 Kelkenberg, Paige E       18 Akron-LE                  NP     239.92  
  7 Aepelbacher, Rachel L     19 Akron-LE                  NP     232.57  
  8 Pierson, Emma L           21 Akron-LE                  NP     196.80  
 
Event 9  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Haley E            20 Ohio-OH                   NT      52.56    9  
  2 Hart, Taylor J            20 Akron-LE                  NT      52.68    4  
  3 Niznik, Ashley M          19 Akron-LE                  NT      53.57    3  
  4 Raspopovich, Hannah M     19 Akron-LE                  NT      53.75    2  
  5 Barker, Josie A           18 Ohio-OH                   NT      53.83    1  
  6 Steele, Lauren M          18 Ohio-OH                   NT      57.17  
  7 Powers, Colleen C         19 Akron-LE                  NT    1:00.64  
 
Event 10  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szynal, Ludwika           19 Akron-LE                  NT    2:02.29    9  
  2 Ferguson, Addy C          19 Ohio-OH                   NT    2:02.90    4  
  3 Stearns, Rachel L         21 Ohio-OH                   NT    2:04.02    3  
  4 Ariza-Balter, Myriah R    18 Ohio-OH                   NT    2:06.07    2  
  5 Ferrante, Kelsey M        20 Akron-LE                  NT    2:07.20    1  
  6 Savariau, Laura           17 Akron-LE                  NT    2:09.64  
  7 Reamer, Emily L           21 Akron-LE                  NT    2:17.10  
  8 Palochak, Hannah L        18 Akron-LE                  NT    2:19.80  
 
Event 11  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawson, Amanda N          20 Akron-LE                  NT    2:24.50    9  
  2 Colby, Kendra L           21 Akron-LE                  NT    2:24.71    4  
  3 Sams, Sara K              19 Ohio-OH                   NT    2:27.66    3  
  4 Shinn, Hannah M           19 Ohio-OH                   NT    2:28.67    2  
  5 Weiss, Laura E            18 Akron-LE                  NT    2:34.24    1  
  6 Johnson, Kelse M          19 Ohio-OH                   NT    2:34.51  
  7 Kallinicou, Mary E        18 Akron-LE                  NT    2:46.04  
 
Event 12  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Laurin M        21 Ohio-OH                   NT    5:02.06    9  
  2 Gasior, Michelle I        21 Ohio-OH                   NT    5:11.11    4  
  3 Drazkowski, Ashley A      19 Akron-LE                  NT    5:11.29    3  
  4 Kaulius, Kara A           18 Akron-LE                  NT    5:11.41    2  
  5 Eidam, Maria              21 Akron-LE                  NT    5:20.03    1  
  6 Barker, Josie A           18 Ohio-OH                   NT    5:21.77  
  7 Hodges, Ariel C           18 Ohio-OH                   NT    5:22.11  
  8 Poland, Emily E           20 Akron-LE                  NT    5:27.06  
  9 Dostall, Danielle C       21 Akron-LE                  NT    5:33.99  
 
Event 13  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dukes, Carrie L           17 Ohio-OH                   NT      57.12    9  
  2 Seiler, Erin E            19 Akron-LE                  NT      57.45    4  
  3 Papp, Casey M             19 Ohio-OH                   NT      57.85    3  
  4 Clark, Haley E            20 Ohio-OH                   NT      57.90    2  
  5 Pearson, Meghan E         20 Akron-LE                  NT    1:00.24    1  
  6 Tsypin, Alisa             19 Akron-LE                  NT    1:01.03  
  7 Krohner, Gavi J           18 Akron-LE                  NT    1:02.01  
  8 Szynal, Ludwika           19 Akron-LE                  NT    1:06.24  
 
Event 14  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Srail, Morgan             20 Ohio-OH                   NP     304.05    9  
  2 Capcik, Kristin           21 Ohio-OH                   NP     283.35    4  
  3 McNamara, Carla M         21 Akron-LE                  NP     278.10    3  
  4 Hillstrom, Mary Rose      22 Ohio-OH                   NP     264.30    2  
  5 Kelkenberg, Paige E       18 Akron-LE                  NP     258.15    1  
  6 Hottensmith, Alice        19 Akron-LE                  NP     234.07  
  7 Pierson, Emma L           21 Akron-LE                  NP     219.30  
  8 Aepelbacher, Rachel L     19 Akron-LE                  NP     218.40  
 
Event 15  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Kendra L           21 Akron-LE                  NT    2:08.96    9  
  2 Ferrante, Kelsey M        20 Akron-LE                  NT    2:10.58    4  
  3 Ariza-Balter, Myriah R    18 Ohio-OH                   NT    2:11.03    3  
  4 Seiler, Erin E            19 Akron-LE                  NT    2:12.72    2  
  5 Johnson, Kelse M          19 Ohio-OH                   NT    2:15.74    1  
  6 Hodges, Ariel C           18 Ohio-OH                   NT    2:15.95  
  7 Dukes, Carrie L           17 Ohio-OH                   NT    2:17.88  
  8 Lawson, Amanda N          20 Akron-LE                  NT    2:19.72  
  9 Weiss, Laura E            18 Akron-LE                  NT    2:21.84  
 
Event 16  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akron, University of-LE  'A'                           NT    1:35.68   11  
     1) Savariau, Laura 17              2) Raspopovich, Hannah M 19       
     3) Hart, Taylor J 20               4) Niznik, Ashley M 19            
  2 Ohio University-OH  'A'                                NT    1:36.54    4  
     1) Ferguson, Addy C 19             2) Papp, Casey M 19               
     3) Barker, Josie A 18              4) Gasior, Michelle I 21          
  3 Akron, University of-LE  'B'                           NT    1:40.91    2  
     1) Pearson, Meghan E 20            2) Drazkowski, Ashley A 19        
     3) Kaulius, Kara A 18              4) Poland, Emily E 20             
  4 Ohio University-OH  'B'                                NT    1:42.50  
     1) Sams, Sara K 19                 2) Shinn, Hannah M 19             
     3) Williams, Laurin M 21           4) Steele, Lauren M 18            
  5 Akron, University of-LE  'C'                           NT    1:45.00  
     1) Kallinicou, Mary E 18           2) Szynal, Ludwika 19             
     3) Krohner, Gavi J 18              4) Eidam, Maria 21                
  6 Akron, University of-LE  'D'                           NT    1:49.52  
     1) Palochak, Hannah L 18           2) Powers, Colleen C 19           
     3) Tsypin, Alisa 19                4) Dostall, Danielle C 21         
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Akron, University of                156   2. Ohio University                     144