OHIOBOBCATS.COM
Roster  |  Schedule  |  News  |  History


Licensed to Ohio University            HY-TEK's Meet Manager 5/21/2010 11:00 PM
                   Ohio Sunset Distance Classic - 5/21/2010                    
                                  Athens, OH                                   
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Mate, Scott                  Brooks I.D.          1:55.10    1:57.14   10   
  2 Sonnenfeldt, Matthew         Unattached           1:57.00    1:57.65    8   
  3 Marchione, Dave              Unattached           1:58.00    1:59.47    6   
  4 Congrove, Tyler              Unattached           2:00.00    2:00.62    5   
  5 Pettiford, Paul              Unattached           2:10.00    2:12.51    4   
  6 Bailey, Dan                  Unattached           2:04.00    2:14.45    3   
  7 Lloyd, Brett                 Unattached           2:05.00    2:16.88    2   
  8 Cherico, Joey                Unattached           2:05.00    2:28.73    1   
  9 Wise, Scott                  Unattached           2:09.00    2:28.86  
 
Event 3  Women 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Eckerly, Carol               Unattached           5:10.00    5:06.05  
  2 Koch, Rebecca                Unattached                      6:03.59  
 
Event 4  Men 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stoody, Wes                  Unattached           4:16.00    4:20.91   10   
  2 Edens, Christian             Unattached           4:40.00    4:22.62    8   
  3 Wentz, Chuck                 Unattached           4:23.00    4:22.76    6   
  4 Bullard, Daniel              Unattached           4:25.00    4:25.36    5   
  5 Clunch, Jerry                Unattached           4:30.00    4:25.93    4   
  6 VanDerworp, Joel             Red Tide TC          4:12.00    4:28.75    3   
  7 McCloud, Storm               Unattached           4:35.00    4:41.13    2   
  8 Schnell, Nick                Unattached           5:10.00    4:50.28    1   
  9 Hufford, Tim                 Unattached           4:50.00    4:55.27  
 10 Moosbrogger, Joe             Unattached           5:00.00    4:57.03  
 11 Rowe, Aaron                  Edinboro Tra         4:13.00    5:06.05  
 12 Buescher, Sam                Unattached           5:20.00    5:22.94  
 
Event 5  Women 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Helgeson, Megan              Unattached                     13:14.62   10   
 
Event 6  Men 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wagner, Matt                 Unattached                      9:46.31   10   
  2 Heller, Mike                 Unattached                      9:53.93    8   
  3 Ames, Tyler                  Unattached                      9:59.78    6   
  4 Irwin, Cory                  Unattached                     10:15.64    5   
  5 Sigmund, Jeff                Unattached          10:20.00   10:27.06    4   
  6 Peters, Andy                 St. Xavier           9:58.00   10:28.38    3   
  7 Moosbrogger, Joe             Unattached          10:45.00   10:41.08    2   
  8 Croucher, John               Unattached                     11:20.36    1   
  9 Jacobs, Riley                Unattached                     11:23.44  
 10 Aeiker, Keith                Unattached                     11:46.03  
 
Event 9  Mixed 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Putnam, Eric               M Unattached          14:38.00   14:41.80   10   
  2 Knutson, Mike              M Unattached          15:10.00   14:56.88    8   
  3 Linkous, Josh              M Unattached          15:00.00   15:04.03    6   
  4 Fox, Levi                  M Columbus Run        14:45.00   15:10.48    5   
  5 Davis, Chris               M Unattached          15:07.00   15:12.31    4   
  6 Ragg, Stephen              M Unattached          15:30.00   15:13.39    3   
  7 Sawicki, Mike              M Columbus Run        15:15.00   15:14.42    2   
  8 Kruse, Nick                M Unattached          15:25.00   15:14.64    1   
  9 Thomas, Nick               M Unattached          15:10.00   15:17.09  
 10 Dickman, Justin            M Unattached          15:40.00   15:23.50  
 11 Michno, Matt               M Unattached          15:30.00   15:26.46  
 12 Silversmith, David         M Unattached          15:21.00   15:48.40  
 13 Kelley, Sean               M Unattached          15:40.00   15:55.45  
 14 Bresnahan, Dave            M Unattached          15:45.00   16:01.88  
 15 O'Brien, Dan               M Unattached          15:55.00   16:09.28  
 16 Mogle, Nathan              M Unat-Rio Gra        16:00.00   16:12.22  
 17 Ordway, Becki              W Unattached          16:20.00   16:46.06  
 18 Biglin, Paige              W Columbus Run        17:14.01   17:35.61  
 19 Allen, Leah                W Unattached          18:00.00   17:37.59  
 20 Charbel, Hannah            W Unattached          18:24.00   18:57.46  
 21 Nousain, Cayla             W Unattached          18:36.00   19:10.71  
 22 Spicer, Hannah             W Unattached          19:50.00   19:36.37  
 -- Ordway, Josh               M Unattached          16:20.00        DNF  
 -- Boyles, Matthew            M Unat-Rio Gra        15:11.00        DNF